Raport dotyczący trendów w sprzedaży hurtowej części od PSXLink
Długość
3 stron
Format
Materiał PDF
Opublikowano
Rok 2025 już się rozpoczął, a wyniki sprzedaży hurtowej części na koniec roku 2024 są już znane! Przyjrzyjmy się danym z ubiegłego roku i porównajmy je z wynikami z 2023 roku. Pozwoli to uzyskać szerszy i pełniejszy obraz najnowszych trendów oraz zachowań na rynkach hurtowej sprzedaży części blacharskich i mechanicznych!
Przegląd
Chociaż trendy w sprzedaży hurtowej części do naprawy powypadkowej w ujęciu rok do roku wykazują nieznaczne osłabienie, segment części mechanicznych odnotowuje tendencję wzrostową, choć umiarkowaną. Stała tendencja spadkowa wskaźników zwrotów w obu kategoriach części wskazuje na lepszą kontrolę zapasów, większą dokładność systemów wyszukiwania części oraz ogólną poprawę koordynacji łańcucha dostaw. Niemniej jednak marże zysku brutto ogólnie maleją, co sugeruje, że koszty rosną szybciej niż ceny sprzedaży. Poniżej przedstawiamy zestawienie naszych kluczowych wskaźników:
Odblokowano. Możesz zachować kopię, korzystając z opcji na końcu strony.
Trendy w sprzedaży hurtowej części do napraw powypadkowych
Wskaźniki kolizji
Top 100 Dealers
All Dealers
2023
2024
w ujęciu rok do roku
2023
2024
w ujęciu rok do roku
Przychody netto
337 tys. dolarów
330 tys. dolarów
-2,0%
58 000 dolarów
66 000 dolarów
-3,5%
Wskaźnik zwrotów
15,85%
15,40%
-45
14,04%
13,66%
-38
Marża zysku brutto
9,53%
8,38%
-115
10,58%
9,42%
-117
Przychody netto
Top 100 Dealers
2023
337 tys. dolarów
2024
330 tys. dolarów
w ujęciu rok do roku
-2,0%
All Dealers
2023
58 000 dolarów
2024
66 000 dolarów
w ujęciu rok do roku
-3,5%
Wskaźnik zwrotów
Top 100 Dealers
2023
15,85%
2024
15,40%
w ujęciu rok do roku
-45
All Dealers
2023
14,04%
2024
13,66%
w ujęciu rok do roku
-38
Marża zysku brutto
Top 100 Dealers
2023
9,53%
2024
8,38%
w ujęciu rok do roku
-115
All Dealers
2023
10,58%
2024
9,42%
w ujęciu rok do roku
-117
Uwaga: Zbiór danych obejmuje ponad 1 600 hurtowników.
Średnia tygodniowa sprzedaż netto
Porównując tygodniową sprzedaż netto z 2024 r. z rokiem 2023, odnotowano spadek sprzedaży netto części do napraw powypadkowych w salonach dealerskich o 2,0% w przypadku 100 najlepiej prosperujących dealerów. W przypadku wszystkich hurtowych sprzedawców części do napraw powypadkowych odnotowano nieco większy, średni spadek tygodniowej sprzedaży netto części do napraw powypadkowych, wynoszący 3,5%. Chociaż obie grupy odnotowały spadki średniej tygodniowej sprzedaży, dealerzy z czołówki rankingu odnotowali mniejszy spadek, co prawdopodobnie odzwierciedla lepszą reputację marek dealerskich lub bardziej aktywną i ugruntowaną bazę klientów, co złagodziło spadek tygodniowej sprzedaży netto.
Wskaźnik zwrotów
W 2024 r. wskaźniki zwrotów wykazały nieznaczny spadek, co oznacza, że dealerzy (i nabywcy) mieli mniej problemów logistycznych oraz ponosili niższe koszty związane ze zwrotami. W przypadku 100 najlepszych dealerów wskaźniki zwrotów nieznacznie spadły z 15,85% do 15,40% (spadek o 45 punktów bazowych). W przypadku wszystkich dealerów wskaźniki zwrotów poprawiły się o 38 punktów bazowych. W segmencie obejmującym wszystkich dealerów odnotowano średni spadek tygodniowej sprzedaży netto pojazdów powypadkowych o 3,5%.
Marża zysku brutto
Prawdopodobnie w wyniku rosnących kosztów części, agresywnej polityki cenowej oraz nasilającej się konkurencji marże zysku brutto znalazły się w 2024 r. pod presją zarówno wśród 100 najlepszych dealerów, jak i wszystkich hurtowych dealerów zajmujących się naprawami powypadkowymi. Marże zysku brutto spadły odpowiednio o 115 punktów bazowych w segmencie 100 najlepszych dealerów oraz o 117 punktów bazowych wśród wszystkich dealerów.
Trendy w sprzedaży hurtowej części mechanicznych
Wskaźniki mechaniczne
Top 100 Dealers
All Dealers
2023
2024
w ujęciu rok do roku
2023
2024
w ujęciu rok do roku
Przychody netto
352 tys. dolarów
367 tys. dolarów
4,3%
64 000 dolarów
66 000 dolarów
1,1%
Wskaźnik zwrotów
13,58%
12,92%
-66
12,98%
12,77%
-22
Marża zysku brutto
7,57%
7,34%
-22
12,33%
12,01%
-32
Przychody netto
Top 100 Dealers
2023
352 tys. dolarów
2024
367 tys. dolarów
w ujęciu rok do roku
4,3%
All Dealers
2023
64 000 dolarów
2024
66 000 dolarów
w ujęciu rok do roku
1,1%
Wskaźnik zwrotów
Top 100 Dealers
2023
13,58%
2024
12,92%
w ujęciu rok do roku
-66
All Dealers
2023
12,98%
2024
12,77%
w ujęciu rok do roku
-22
Marża zysku brutto
Top 100 Dealers
2023
7,57%
2024
7,34%
w ujęciu rok do roku
-22
All Dealers
2023
12,33%
2024
12,01%
w ujęciu rok do roku
-32
Uwaga: Zbiór danych obejmuje ponad 1 600 hurtowników.
Sprzedaż netto
W 2024 r. segment hurtowej sprzedaży części mechanicznych odnotował lepsze wyniki w porównaniu z segmentem części do napraw powypadkowych. Średnia tygodniowa sprzedaż netto wykazywała tendencję wzrostową, zwłaszcza w segmencie 100 najlepiej prosperujących dealerów. 100 najlepszych dealerów odnotowało średni tygodniowy wzrost o 4,3% (w ujęciu rok do roku), a sprzedaż wzrosła z 352 tys. dolarów do 367 tys. dolarów. Jednocześnie wszyscy dealerzy odnotowali średni wzrost o 1,1% (w ujęciu rok do roku), przy czym tygodniowa sprzedaż netto wzrosła z 64 tys. dolarów do 65 tys. dolarów. 100 najlepszych dealerów odnotowało średni tygodniowy wzrost sprzedaży netto o 4,3%.
Wskaźnik zwrotów
Podobnie jak w segmencie napraw powypadkowych, w 2024 r. odnotowano również spadek wskaźników zwrotów wśród hurtowników części mechanicznych. W przypadku 100 najlepiej prosperujących dealerów wskaźniki zwrotów spadły z 13,58% do 12,92% (66 punktów bazowych). W przypadku wszystkich sprzedawców odnotowano średnio spadek wskaźnika zwrotów z 12,98% do 12,77% (22 punkty bazowe). Te niższe wskaźniki zwrotów prawdopodobnie odzwierciedlają ciągłą poprawę w zakresie operacyjnym oraz zarządzania zapasami we wszystkich segmentach rynku.
Marża zysku brutto
W 2024 r. marże zysku brutto utrzymały się na stosunkowo stabilnym poziomie w porównaniu z rokiem 2023, odnotowując jedynie nieznaczny spadek w obu segmentach dealerów. W przypadku 100 najlepszych dealerów marże spadły z 7,57% do 7,34% (o zaledwie 22 punkty bazowe). W przypadku wszystkich dealerów marża zysku brutto spadła z 12,33% do 12,10% (o 32 punkty bazowe).
Perspektywy na przyszłość
Biorąc pod uwagę, że segment części mechanicznych odnotowuje silniejszy wzrost w ujęciu rok do roku, inwestycje w bardziej rozbudowane programy mechaniczne oraz zachęty – takie jak dokładniejsze wglądy w stan zapasów, bardziej efektywne zarządzanie zamówieniami i skrócenie czasu reakcji, a także kampanie mające na celu budowanie lojalności i zaangażowania klientów – mogłyby przyczynić się do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników. Podobnie utrzymanie niższego wskaźnika zwrotów, a nawet jego dalsza poprawa, pozwoli zoptymalizować i zabezpieczyć rentowność. Ogólne zawężenie marż zysku w obu segmentach części mogłoby ulec poprawie dzięki zacieśnieniu współpracy między producentami OEM a dealerami, co przyczyniłoby się do wsparcia polityki cenowej oraz zwiększenia efektywności łańcucha dostaw.
O serwisie PSXLink
PSXLink, rozwiązanie analityczne firmy OEC, zostało zaprojektowane w celu wspierania hurtowych sprzedawców części poprzez dostarczanie informacji, które mają wpływ na strategię sprzedaży hurtowej oraz relacje z klientami. Wykorzystując dane dotyczące sprzedaży części pochodzące z systemu DMS, PSXLink umożliwia użytkownikom identyfikację zmieniających się nawyków zakupowych klientów, śledzenie wyników sprzedaży w wybranych segmentach biznesowych, wskazywanie możliwości rozwoju oraz wiele innych funkcji.
Aby uzyskać wglądy w temat PSXLink i w to, w jaki sposób może on wesprzeć Państwa działalność w zakresie sprzedaży części, proszę kliknąć tutaj!
Umów się na spersonalizowaną prezentację dostosowaną do potrzeb Państwa firmy. Przekonajcie się Państwo, w jaki sposób platforma OEC może pomóc Państwu zwiększyć sprzedaż części.
Indywidualne omówienie narzędzi dostosowanych do Państwa stanowiska
Sesja pytań i odpowiedzi na żywo z udziałem specjalisty ds. produktów z serwisu OEC
Bez żadnych zobowiązań — zapoznaj się z ofertą, zanim podejmą Państwo decyzję
Konfiguracja zajmuje zaledwie kilka minut – w dogodnym dla Państwa terminie